Víte jak se obléct na svatbu jako ženich i jako host?

Svatba. Pro ženy často den, o kterém sní už od dětství. A pánové, ruku na srdce. I pro vás je to důležitý den. Ať už jde o svatbu vaší nebo se žení váš kamarád, je důležité vypadat dobře, protože svatební den je výjimečný. A důkazy o vašem outfitu budou na svatebních fotografií zachyceny už navěky. Jak se tedy obléct na svatbu? 

Jak se má obléknout ženich? 

Samozřejmě, že v onen den všichni hledí na nevěstu. Už dlouho před svatbou se jí ostatně všichni ptají, jaké bude mít šaty a těší se, až je konečně uvidí. Ženichovo oblečení se tak může zdát až druhořadé. To ale není důvod, proč své oblečení odbýt! 

Je to právě ženich, kdo bude stát u oltáře vedle té nejkrásnější ženy a přece i on by se měl snažit vypadat co nejlépe. No a šaty dělají člověka a vytváří víc než polovinu úspěchu. Samozřejmí ženichova outfitu by měly být tyto kousky: 

  • Košile
  • Oblek nebo smoking 
  • Boty 

TIP: Víte jak se připravit na svatbu bez stresu? 

Hodně také záleží na stylu svatby, pro který se nastávající novomanželé rozhodnou. Dnes někteří upouští od obleků a volí klidně jen košili s kšandami, jiní mají rádi tradiční smoking. Záleží tedy opravdu jen na vás. Všechny kousky oblečení by měly ale perfektně sedět a vzájemně k sobě ladit. To platí i pro obuv. 

Výběr košile 

Ženichova košile má tradičně bílou barvu. Tady se ale chystáme upozornit vás na jiný nešvar, než je barva – košile společenského oděvu by měla mít vždy dlouhý rukáv! Bez ohledu na počasí. Dejte si také pozor na to, aby vám košile skvěle padla. 

Svatební oblek, nejdůležitější součást ženichova oděvu 

Pánské obleky pánové vytahují ze skříně při různých společenských událostech. Svatební oblek by měl být tradiční černé, bílé nebo smetanové barvy, doplněný v ženichově případě bílou košilí, kravatou či motýlkem. V některých případech ženichové volí také vestu pod sako. 

Ženich by se měl v obleku cítit hlavně dobře  a pohodlně. Oblek by měl být přiléhavého stylu, ani velký, ani malý. 

TIP: Využijte možnosti ušít oblek na míru z kvalitních oblekových látek 

Photo by Samantha Gades on Unsplash

Je libo smoking? 

Druhou možností, kterou ženich má, je smoking. Smoking se skládá z černého saka a kalhot stejné barvy. Jak ho tedy odlišit od klasického obleku? Pomoci vám může lesklý límec saka a motýlek. 

Etika ale nošení smokingu na svatby příliš nedoporučuje, i když se s tím setkat můžete. Jedná se totiž o večerní oblek a svatby se u nás v České republice pořádají spíše v dřívějších hodinách. I když do těch nočních a brzkých ranních se často protáhnou…

Boty pro ženicha 

Tady doporučujeme sáhnout hlavně po kvalitě. Není totiž nic horšího, než nepohodlné, tlačící boty a odřené paty. Pak byste jen těžko svůj svatební den protančili.

Doplňky pro ženicha 

Kromě základních kousků by ženichovi neměli chybět ani doplňky, které podtrhnou jeho osobnost a dokáží z ženicha udělat elegána. Mezi doplňky by určitě neměla chybět kravata nebo motýlek, pásek, hodinky nebo kapesníček do saka. 

Náš tip: Tím nejdůležitějším doplňkem se nakonec stane váš snubní prsten, který by měl váš prst zdobit do konce života. Vybírejte proto důkladně.

Kravata nebo motýlek 

Kravata nebo motýlek jsou takovými povinnými doplňky – jedno z toho by určitě mělo být součástí ženichova oblečení. Pro co se rozhodnete? To už je na vás. 

V případě kravaty neuděláte krok vedle s neutrálními barvami, sáhnout ale můžete také po barvě, která tématicky pojí celou vaší svatbu. Poradit se můžete o výběru s nevěstou. Nezapomeňte také sponu na kravatu. 

Druhou možností je motýlek. Dnes se vyrábí motýlci nejen látkoví, ale třeba také dřevění. Opět záleží na vás, stylu svatby i vaší osobnosti. To je to, co byste měli  zvážit při výběru.

Pásek 

Kvalitní kožený pásek také může doplnit ženichův outfit. Snažte se sladit jej i s dalšími doplňky – kovová spona by měla ladit s dalšími kovovými prvky. Na některých svatbách v rustikálním stylu se dnes větší pozornost věnuje výběru kšand, které plní podobnou funkci jako pásek. 

Hodinky 

Kvalitní vkusné hodinky by měly být ve výbavě každého muže. Nemusí je nosit každý den. Ale vytáhnout je na určité příležitosti jako je rande, návštěva divadla, ples nebo právě svatba, to se hodí! Pánské hodinky působí velmi elegantně. 

Photo by Drew Coffman on Unsplash

Kapesníček do saka 

Kapesníček do saka je dalším doplňkem, který by neměl ženichovi chybět. Důležité je ho umět barevně sladit. Dnes to ale není jen kapesníček, který se nosí v saku. Klopu saka můžete ozvláštnit i živou květinou. 

Oděv pro večerní zábavu 

Po obřadu přichází na řadu večerní veselí. Některé nevěsty vydrží v princeznovských šatech až do ranních hodin, jiné se převlékají do pohodlnějších, jednodušších šatů. Na méně formálních svatbách volí klidně kalhoty a tričko. No a co ženich? 

Ten má stejnou možnost jako nevěsta. Záleží na vaší společné domluvě. Zůstanete ve společenském oděvu? Pobavíte hosty vtipnými svatebními tričky s potiskem?

Jak se mají obléci hosté?  

Přišla vám pozvánka na svatbu vaší sestřenice, kamarádky nebo kolegyně z práce? Jupí! Na svatby přece chodí každý rád nebo ne? Sice to není váš den, ale i tak určitě chcete vypadat. Co si tedy vzít na sebe jako svatební host? Víte jak na stylový outfit

Základní pravidlo: na bílou a černou zapomeňte 

Kdybyste si měli zapamatovat jednu jedinou věc, tak tuto: zapomeňte na bílou! Bílá je totiž barva nevěsty a měla by ji mít na sobě jenom ona. Dobrou volbou není ani černá barva, která je většinou považována za smuteční. 

Jaké barvy tedy zvolit? V podstatě všechny ostatní – modré, červené, růžové nebo třeba žluté. 

Dress code 

Může se vám také stát, že společně s pozvánkou na svatbu přijde také dress code. V takovém případě se snažte přání novomanželů vyhovět. I když se vám oblečení nezdá, je to jejich den a může pro ně být důležité, aby všichni na svatební fotografii hezky ladili. 

Kromě požadavků na barvy se můžete v rámci dress code setkat i s dalšími pojmy. S jakými pojmy se můžete na pozvánce setkat a co znamenají? 

  • Black Tie – takové označení pánům předurčí obléct si smoking, dámy by pak měly sáhnout po večerních šatech nejlépe tmavé barvy 
  • Formal – takové označení je Black Tie velmi podobné, s tím rozdílem, že muži nemusí smoking doplňovat o kravatu 
  • White Tie – vysoce formální dress code, s kterým se u nás v Čechách setkáte spíše výjimečně. 
  • Semi formal – naopak nejčastěji využívaný dress code českých svateb
Photo by Sincerely Media on Unsplash

Dojem můžete udělat i jinak než oblečením 

Doma doporučujeme nechat také nejrůznější vyzývavé kousky. Hlavně mezi dámami je časté, snažit se při každé příležitosti udělat dojem tím, jak vypadají. Svatba by ale takovou příležitostí být neměla. 

Velkým výstřihem nebo krátkými, obeplými šatičkami můžete některé svatebčany pohoršit. Navíc dojem můžete udělat i jinak. Třeba zajímavými tanečními kreacemi nebo vtipným darováním peněz určitě dostanete nejen ženicha s nevěstou, ale i přítomné svatebčany. 

TIP: Věděli jste, že zajímavým způsobem, jak darovat peníze na svatbě, může být i investiční spoření? 

Čtěte pozorně pozvánku

Pořád si nejste jisti, jaké oblečení na svatbu zvolit a dress code není určen? Vezměte do ruky znovu pozvánku na svatbu a přečtěte si ji pozorněji. My víme, četli jste ji už nejméně stokrát, ale tentokrát se zaměřte na detaily. 

Například místo svatby vám může s výběrem oblečení také pomoci. Rozhodně se oblečete jinak, pokud míříte na svatbu do kostela nebo zámek a jinak na svatbu lehce neformální, v rustikálním stylu, která se bude konat v lese nebo ve stodole. 

Vsaďte na doplňky 

To, v čem se omezovat rozhodně nemusíte, jsou doplňky, a to ať už hovoříme o pánském nebo dámském oděvu. Sáhnout můžete po nejrůznějších čelenkách a sponkách do vlasů, řetízcích i větších náušnicích. Pánům sluší hodinky, manžetové knoflíčky i správně uvázaná kravata. 

Závěrem 

Pokud jste pozváni na svatbu, pravděpodobně jste si s ženichem nebo nevěstou užili v jejich svobodném životě spoustu zábavy, možná jste byli součástí i jejich posledního dne svobody a je hezké, že právě před vámi chtějí vstoupit do manželství. 

I to totiž může být pořádná jízda a zábava s nimi osudným ano rozhodně nekončí. Oblečte se tudíž hlavně pohodlně, abyste se cítili dobře a snažte si užít si svatební den s plnou parádou. 


Alena Mrvíková, SEO služby a copywriting