Výběr a výzdoba svatebního auta jednoduše

Vrčení motorů, troubení klaksonů. Ne, to opravdu není denní zácpa. Tím se na vědomost dává, že muž a žena se rozhodli vstoupit nebo již vstoupili do svazku manželského. Aby si váš svatební průvod lidé nespletli s kolonou, je zapotřebí se nějak odlišit. To platí především o autě nevěsty a ženicha. Jak si vybrat ideální dopravní prostředek a jak z něj udělat svatební vůz?

Doby, kdy se svatební auta odbývala bílou stužkou, jsou už dávno pryč. Dnes je auto nepostradatelnou součástí téměř každé svatby. Jaké auto ale zvolit, aby vystihlo jedinečnost onoho dne a upoutalo veškerou pozornost?

Věděli jste, že slavnostní troubení má svůj původ? Troubením se od nevěsty a ženicha mají odehnat zlí duchové, kteří by jim mohli zabránit ve vstupu do společného života.

Vlastní auto nebo pronájem?

Extravagantnost svateb se dnes již posouvá do dalekých výšin. Dřív se ovázalo jediné auto, které doma bylo a jelo se. Dnes je možností více. Někdo chce ve svůj velký den nasednout do limuzíny, jiný si opatří starého veterána a někdo na místo obřadu dokonce dorazí v hasičském či nákladním autě. I tento den lidé rádi spojují se svou vášní. A vlastně proč ne? 

To jsou ale velmi specifické situace a my se raději budeme držet trošku víc při zemi.

Vlastní auto

Kdo je vlastníkem automobilu, je pochopitelné, že upřednostní dopravu ve svém. Nemůžete si ale myslet, že stačí nastartovat a vyrazit. Vaše auto, vaše starost. Proto alespoň den předem proveďte generální prohlídku. Zkontrolujte technický stav vozidla, nikdo přece nechce v den svatby zůstat viset někde u krajnice. Natankujte plnou nádrž, dofoukněte pneumatiky a nezapomeňte zkontrolovat platné povinné ručení a povinnou výbavu auta.

Co je v den svatby obzvlášť důležité, je čistota a reprezentativost auta. Vezměte auto do myčky, na kompletní čištění interiéru i exteriéru. Nebojte se dopřát vašemu autu všechny programy. Jen ať se leskne.

Jestliže jste rodina plná hasičů, kamioňáků nebo motorkářů, nebojte se udělat z cesty na obřad zážitek. Nemálo nevěst dojelo na svatbu v kabině luxusního kamionu či na žebříku hasičského auta. No a jestli máte doma starý hippies autobus můžete zvážit i renovaci. I to může být stylová a alespoň budete mít jistotu, že se do něj vejdete i s tou největší sukní pod sluncem.

Photo by Thomas Curryer on Unsplash

Pronájem

Jestliže nejste vlastníkem auta, nevadí. I zde se najde řešení. Auto si můžete pronajmout. Existují dokonce půjčovny, které disponují speciálními auty pro svatební příležitosti. Výhodou je, že agentury většinou zajistí i dopravu auta na potřebné místo. Možná budete překvapeni, ale je obvyklé poskytnout i profesionálního osobního řidiče a svatební výzdobu. Samozřejmě to není nutností. Můžete oslovit i svého kamaráda, jestli by vám prokázal tu laskavost a o váš vůz se postaral.

TIP: Opatřete svému svatebnímu šoférovi zlaté hodinky, které na ruce vyniknou nejen při řízení a umocní luxusní dojem.

Navíc při pronájmu se nemusíte držet vůbec při zemi. Zde se právě nabízí odvázat se. Snili jste vždy o tom, že dojedete na svatbu starým hippies autobusem? Přejete si řídit naleštěného veterána, který bude blahem příst, až vás poveze?

Podle čeho vybírat?

Při výběru toho správného auta je nutné zvážit spoustu věcí. Pokud si již předem ujasníte, jaké nároky na svatební auto máte, kdo ví, třeba je to právě to vaše, nebo vám ho půjčí někdo z blízkých přátel či rodiny. To by jistě ocenil i rozpočet svatby.

Nároky na auto pro ženicha a auto pro nevěstu budou jistě rozdílné. Ženich většinou nepotřebuje do auta nasoukat dlouhé svatební šaty. Větší pozornost již při výběru si obvykle získá auto nevěsty. A to už jen proto, že jejím autem obvykle novomanželé odjíždí z obřadu.

Auto pro ženicha

Není radno ale podceňovat ani výběr auta pro ženicha. Právě ženich je totiž v čele slavnostní kolony. A o to víc, byste se měli snažit, aby i jeho auto upoutalo pozornost. Každý ženich by si měl auto vybírat sám. Je to šance, jak si splnit svůj řidičský sen. Ať už to bude starý veterán nebo nadupaný sporťák. Nechte výběr na něm. Ženichovo auto bývá obvykle černé barvy. Není to ale pravidlem.

Myslete také na maličkosti. Celkový vzhled auta mohou vyladit i středové krytky na elektrony

Fotografie od uživatele Oliver Li ze služby Pexels

Auto pro nevěstu

Většina nevěst chce mít svatbu sladěnou do posledního detailu. Což se týká i svatebních aut a jejich výzdoby. Není tomu tak ale vždy, protože i ženy se umí odvázat. Není nutné auta sladit barevně, ale je dobré se domluvit alespoň na stylu. Ruku na srdce, veterán a sporťák by se asi trošku bili. Pro nevěstu je nejvhodnější bílé auto. Může být ale i černé nebo stříbrné.

U nevěstina auta je nejdůležitější zvážit svatební šaty. Některé pompézní šaty mohou mít problém s naskládáním do auta tak, aby zůstala v dokonalém stavu. Z auta by se mělo dát také dobře vystupovat. Berte v potaz tedy i obuv a styl sukně. Nechcete přece, aby bylo vidět něco, co být vidět nemá. 

Jak již bylo řečeno, ze svatby novomanželé odjíždí společně. Jestliže jste se svatbou otáleli a onoho dne se účastní i vaši malí potomci, nezapomeňte si do auta přendat univerzální autosedačku 0-36 kg.

Jak na výzdobu svatebních aut?

Doba se mění a s ní i trendy výzdoby svatebních aut. Dříve stačila bílá stužka a panenka v bílých šatech. Dnes si snoubenci dávají záležet o něco víc. Jaké dekorace použít a jak je připevnit, aby vaše svatební kolona měla šmrnc?

Připevnění dekorací na auto

I v malé rychlosti jsou dekorace na autě vystavené silnému větru. Není na škodu je tedy pořádně připevnit. Možností je hned několik. Nejčastěji se používají:

  • super silné magnety – nejsou ideální volbou
  • přísavky – nemusí mít dobrý vliv na vosk kapoty a způsobit mohou i promáčknutí
  • mašle a stužky – vyhněte se špendlíkům

Asi nejoblíbenější jsou tedy stužky a mašle. I když je s nimi větší práce, nehrozí, že by vám auto jakýmkoliv způsobem poškodili. Přísavky mají ale výhodu toho, že zvládnou připevnit na auto i velmi složité kytice včetně zásoby vody.

Pozor na výdrž výzdoby

Květinová výzdoba má jednu velkou nevýhodu. Její výdrž, obzvlášť v létě, je do jisté míry omezená. Černá kapota je schopná se při horkém letním dni na přímém slunci rozpálit až na 80°C a to pouze za jednu hodinu. To by zvládla málokterá kytka. Je potřeba ji před rozpálenou kapotou nějak ochránit. 

  • Aranžování – první záchranný člun může být nainstalován již při aranžmá květin. Je dobré květy skládat na listy, dečku nebo orgaznu
  • Přísun vody – nezapomeňte ani na ampuly s vodou a výživou
  • Stín – co rozhodně pomůže je parkování ve stínu, dobré je také počkat se zdobením na dobu, kdy to bude nutné a s výzdobou před cestou raději parkovat v garáži

TIP: Nechte si v autě v záloze svatební trička na převlečení a pobavení.

Výzdoba auta nevěsty

Nejnáročnější výzdobu rozhodně obnáší auto nevěsty. Květinová výzdoba by měla ladit s lakem auta, tématem svatby, ale především s kyticí nevěsty. Květinová výzdoba bývá mezi dnešními nevěsty nejoblíbenější. Výjimkou nejsou ale ani panenky, střevíčky nebo závoj. Všechny tyto velké prvky přijdou na přední kapotu auta. 

Není ideální to s výzdobou ale přehánět. U výzdoby aut obzvlášť platí, že méně znamená více. Kromě přední kapoty můžete ozdobit i okna, kliky u dveří, anténu nebo zpětná zrcátka. Auto můžete vyšperkovat i speciální magnetickou SPZ s nápisem nevěsta, ženich, novomanželé. Díky magnetu ji lze jednoduše nasadit i sundat. 

Photo by Damian Chojnacki on Unsplash

Výzdoba auta ženicha

I když, jak už víme, je ženichovo auto také důležité, svou výzdobou by nemělo předčit auto nevěsty. Mělo by se ale určitě odlišovat od ostatních hostů. Je přece důležité vědět, kde sedí nedočkavý ženich. Nejčastěji tak přední kapotě dominuje jeden prvek. Oblíbeným ženichovým doplňkem na auto je cylindr se stuhou a květy, panáček nebo podkova.

Výzdoba aut svatebčanů

I auta svatebčanů je třeba odlišit od aut běžného provozu. U nich platí 2 zásady: rychlé zdobení a univerzálnost. Auta svatebčanů nelze zdobit předem a navíc je každé úplně jiné. Stříbrná, červená, staré, nové – kolona bude jistě pestrá. Právě proto byste je měli sjednotit alespoň výzdobou. 

Nejlepší zdobení aut svatebčanů je jednoduchá bílá stužka do V natáhnutá přes přední kapotu společně s mašlemi na zpětná zrcátka. 

Kolik stuhy nakoupit?

Velmi záleží na tom, pro jak bohatou výzdobu jste se rozhodli. Obecně se ale můžete držet pravidla, že 10 metrů stuhy bohatě vystačí na 1 auto jakékoliv velikosti. Teď už jen stačí spočítat počet aut hostů a máte výsledek.

Tak přejeme šťastnou cestu do nového společného života!


Klára Kohoutová, SEO služby a copywriting