Foťák není všechno. Aneb rady pro amatérské fotografy rybáře, jak zlepšit své fotografie

Nestárnoucí a stále oblíbený sport či odpočinek – i tak se dá popsat rybaření. Ten pocit, když se začne ohýbat prut. To napětí, které doprovází boj s plácající se rybou na háčku. Povedlo se! To je ale macek. Tohle se musí ukázat světu. Ať už fotíte na telefon, kompakt nebo zrcadlovku, máme pro vás několik rad, jak své fotografie vylepšit, aby mezi množstvím takových fotek nikdy nezanikly.

To, že máme k dispozici ultra drahou profesionální výbavu ještě neznamená, že i fotografie, které s touto výbavou pořídíme, budou také profesionální. Světlo, pozadí, úroveň focení, hlavní objekt či pohyb náš nebo objektu – to všechno jsou věci, které ovlivňují výslednou fotografii.

Pravděpodobně největším omylem většiny amatérských fotografů je to, kdy je vhodná doba na focení. Nedbají na stíny, směr světla a zapomínají na zlatou hodinku. Nejlepší čas na rybaření bývá z rána nebo v podvečer a to se přesně shoduje s naší zlatou hodinkou. To je ten čas, pro dokonalé focení.

Dokumentujeme úlovky

Pro vás je rybaření zábava, pro ryby boj o život. Ve většině případů sice ryba skončí znovu ve vodě a může si dál spokojeně plavat, ale to ona neví. Chycení na háček, přetahování se – to je pro rybu obrovský stres. Neví, co má čekat, jak se k ní zachováte a co se s ní stane. Proto dělá všechno pro své přežití.

Aby ryba měla šanci po opětovném vypuštění ještě dál žít, je dobré stres co nejvíce snížit. Nejlepší je tedy se s rybou fotit přímo ve vodě. Když nejste plně vybavení brodícími botami a tričkem pro rybáře, nevadí. Fotit se dá i na břehu, ale opět se snažte stres zmírnit a fotit rybu na podložce a v krajním případě na mokré trávě.

Ideální je mít všechno nachystané, mít nabitou baterii, dostatek paměti a hlavně foťák mít po ruce. U focení úlovků se vždy hodí mít k ruce kamaráda, který vás vyblejskne. Ale i když jste na to sami, tak to není problém. Dopředu si připravte stativ a dálkové ovládání.

Základy kvalitní fotografie

Ať už jste se rozhodli chytat ryby v Chorvatsku, nebo na rybářské dovolené, nebo jste vyrazili jen do vesnice na rybník, je nutné pamatovat na tyto základy. Pokud dodržíte tyto rady, vaše fotografie nikdy nebudou mdlé, nezajímavé či nudné.

Držte se tedy těchto zásad:

  • První důležitý fakt je, vždy fotit v úrovni ryby. Jestliže si myslíte, že fotka shora je zajímavá a jedinečná, asi vás zklameme. Je potřeba se dostat do co největší blízkosti objektu. Když je to potřeba, klidně si při focení lehněte.
  • Nezapomeňte také sledovat denní dobu. Na fotce proti slunci nebude vidět opravdu nic. Takže vždy foťte po směru světla neboli se sluníčkem za zády.
  • Dejte pozor na stíny. Hezkou fotku dokáže zkazit i přirozený stín a to nemusí být váš. Pokud bude mít ryba půl hlavy ve stínu a zbytek těla ozářený sluncem, fotka nedopadne zrovna dvakrát nejlépe.
  • Příroda je opravdu krásná. Ale fotka zrovna u vody, kde máte za zády všechny pruty, návnady, židličky a svačinu není to pravé ořechové. Pro focení tedy hledejte hezké pozadí. Vsaďte na jistotu a držte se jednobarevného pozadí. Může to být tráva, voda nebo stromy. Hlavně žádný binec.
  • Pokud i vy jste spíše noční tvorové a na rybaření za svitu měsíce nedáte dopustit, je potřeba vědět jak na správné fotky v noci. Blesk není pro focení vždy ideální. Ve tmě je lepší použít čelovku nebo mobil.
  • Kvůli delšímu ostření fotoaparátu zkuste pro foťák vytvořit nějaké stabilní místo (stativ, opřít o pařez, židli apod.). Vyhnete se tak rozmazaným nepovedeným fotkám.
  • A nakonec, nebojte se detailů. Každý detail má své kouzlo. Zaostření na ocas a krásné lesklé šupiny nebo čelní pohled do otevřené tlamičky – i taková fotka může mít své kouzlo.

Akce a reakce

I člověku, kterému je rybaření vzdálené a vztah k rybám má, jen pokud jsou na talíři, vezme dech ryba vyskakující z vody. Losos skákající přes jezy či pstruh provádějící psí kusy, aby se zbavil wobbleru jsou momenty, při kterých si přejeme zastavit čas. Ale počkat, vždyť to my v podstatě můžeme. Tak honem pro foťáky.

Pro focení ryby v akci je vhodné mít po ruce kolegu, který loví a vy fotíte. Zachytit rybu v pohybu na mobil je velmi obtížné, ale pravděpodobně ne nemožné. Nicméně při takovéto rychlé akci je opravdu vhodné mít alespoň zrcadlovku či kompakt. Nespoléhejte se na režimy, zvyšte rychlost uzávěrky a nebojte se udělat větší počet snímků – ať máte z čeho vybírat.

Tak když je nachytáno a nafoceno přichází ta nedočkavost a vzrušení, kdy fotky přehrajete do počítače a prohlížíte jednu za druhou mezitím co vám milovaný partner připravuje večeři, kterou jste sami ulovili.

Kohoutová Klára