Základní tipy a rady, jak fotit zvířata
Je obecně známo, že galerie fotografií lidí jsou převážně tvořeny fotkami dětí nebo domácích mazlíčků. No ještě aby ne, vyrovná se snad něco psímu pohledu, jeho radosti, když přijdete z práce nebo kočičímu předení? Ale víte, jak udělat jedinečnou fotografii, která opravdu vystihne roztomilost vašeho chlupatého kamaráda?
Známý spisovatel Martin Buber jednou řekl velmi pravdivou a dojemnou větu:
„Zvířecí pohled umí promlouvat tím nejkrásnějším jazykem.“
A možná to je ten důvod, proč jejich pohled chceme uchovat nejlépe navždy.
Z očí do očí
Při focení čehokoliv platí jedno důležité pravidlo: na úhlu pohledu vždy záleží. Tento fakt mějte na paměti kdykoliv, kdy vezmete do ruky foťák nebo mobil. Nejméně povedené fotky vznikají z úhlu shora dolů. Tento pohled zdeformuje postavu zvířete a místo psa bude na fotce buřtík na 4 špejlích a naopak při fotce ze spodu jedna velká chlupatá kulička.
Pro zaujetí diváka a vytvoření přitažlivé fotografie se snižte na úroveň očí zvířátka. Vstoupíte tak do jeho světa a fotka bude autentická a přirozená. Nehrajte si na fajnovky a při focení si klekněte nebo i lehněte, jen se nebojte vstoupit do zvířecího světa.
Detailů není nikdy dost
Mít smysl pro detail je velmi cenná vlastnost každého fotografa. Zaměřit se na jedinečné drobnosti, které jsou na zvířeti výrazné a charakterizují jej, může poskytnout fascinující snímek. Například fotka z čelního pohledu zívající kočky vytvoří z roztomilého domácího společníka divokou šelmu.
Při takových experimentech nezapomeňte, že daná část těla (např. hlava), musí být na fotce vždy celá. To znamená, že pokud fotíte již zmíněnou zívající kočku na kočičím stromě, dejte pozor, abyste ji neuřízli kousek ouška nebo vousy. Tato malá nedokonalost dokáže zmařit celou vaši snahu.
Vzácné okamžiky
Fotografií spící kočky nebo roztomilého psího pohledu je spousta. Ale aby vaše fotky zaujaly a vyčnívaly mezi nudnými otřelými pózami, je někdy dobré zachytit nevšední psí kusy a jejich nefalšovanou čistou radost.
Běžící nebo panáčkující pejsek, lovící kočka nebo poskakující kůň – to jsou chvíle, kdy je na čase popadnout foťák a udělat umělecké dílo.
Společné foto
Často se lidé snaží do záběru ke svým mazlíčkům vetřít. A vlastně proč ne? Jak lépe si připomenout tu lásku než fotografií, kde je jednoznačný vztah lidí a zvířete. Pro společné fotografie asi není nějaké pevné pravidlo. Snad jen – fantazii se meze nekladou, nechte se tedy unést silou okamžiku a pokusit se ho zachytit.
Překonání neposednosti
Je dobré si uvědomit, že většina zvířat nevydrží v dané poloze. I vycvičeným pejskům může být po chvíli poloha nepohodlná a začnou s sebou žít. Pro dobrou fotku zvířete, i když je v pohybu je podstatné umět správně nastavit vybavení.
- Clonová automatika (režim S) nastaví clonu za vás.
- Krátký čas závěrky zajistí nerozmazané fotky a pohyb zmrazí.
- Vyšší expoziční čas naopak pohyb zachytí rozmazaně (pro naznačení rychlosti a směru pohybu).
- Sériové snímání pro větší výběr.
Ideální kompozice a důležitost pozadí
Když budete chtít fotit slepice v kurníku nebo ryby pod vodou vždy sledujte pozadí. Pokud budou mít slepičky za sebou špinavou podestýlku a ryby jen bahno, fotka nebude nic moc.
Naopak slepice v sytě zelené trávě nebo ryba proplouvající mezi barevnými korály vytvoří neuvěřitelně kouzelné a přirozené prostředí. Dejte pozor, aby zvíře v pozadí nezaniklo nebo nebylo výraznější než hlavní objekt. Ideální pozadí je proto jednobarevné a barevně příbuzné se zvířetem nebo naopak kontrastní.
Nakonec se pokuste respektovat dráhu pohybu. To znamená, že když jde pes zleva doprava, mělo by mít dostatečné prostor před sebou, aby bylo zřejmé, kam jde.
Tip: Někdy může být jednoduchší fotit malý psíky, jako je např samojed.
Bez světla to nepůjde
Přirozené světlo je jednoznačně k nezaplacení. Zvláště u focení zvířat je nespočet důvodů, proč nepoužívat blesk.
Blesk způsobuje:
- Zvířátko nikdy neví co přijde a blesk je něco, co ho dokáže pořádně vylekat.
- U lidí i u zvířat blesk z krásného pohledu vytvoří děsivé červené oči.
- Světlo z blesku se odráží od skla.
Jednoduše řečeno sázejte na jistotu a foťte za bílého dne. Jestliže to není možné, použijte světlo z telefonu, čelovku nebo speciální vybavení.
A jeden tip na závěr. Pro focení zvířat je klíčová velká dávka trpělivosti. I sebechytřejší zvíře vám prostě nerozumí a dřív nebo později ho ovládne neposednost a začne sebou šít.
Kohoutová Klára