Návod, jak fotit interiéry v budovách
Fotografovat interiér potřebujeme často pro komerční účely, ať už například v případě prodeje bytu nebo pro nabídku dekorací do domácnosti. Vyfotit interiér ale není jen tak a takové fotografování má svá pravidla.
Pro hezké fotky interiéru musí fotograf zvládat práci s expozicí, světlem a mít také alespoň trochu cit pro kompozici a detail.
Nejlepší přítel při focení interiéru? Stativ
Jestliže chcete pořizovat kvalitní snímky z interiérů, neobejdete se bez stativu. Klíč k úspěchu s dobrou fotkou spočívá v práci se světlem. A to je právě velký nedostatek při práci v budovách.
Chybějící světlo se dá nahradit několika způsoby:
- Otevřenou clonou
- Delším časem expozice
- Zvýšením ISO hodnoty
Každý ze způsobů má své ale. Otevřená clona vám nikdy nezaručují optimální ostrost. Delší čas expozice v případě focení bez stativu může a často i zapříčiní rozmazané snímky, které samozřejmě nelze použít. A každý, kdo už nějakou dobu fotografuje ví, že se zvýšenou ISO hodnotou se sice vylepší expozice, ale na druhou stranu se zhorší kvalita snímků.
Zdá se to jako těžký oříšek. Problémy ale dokáže vyřešit stativ!
Zapomeňte na rybí oko!
Při fotografování v budovách zapomeňte na tzv. rybí oka! Rybí oko je sice širokoúhlý objektiv, dokáže zobrazit úhel 180-220°, ale jeho velkou nevýhodou je zkreslení.
Když chcete nabízet byt nebo nějaké produkty, nemůžete si dovolit deformaci prostoru. Naopak! Snímky musí co nejvíce odpovídat realitě.
Úhel, který objektiv zabere je dán ohniskovou vzdáleností. Nejlépe vám poslouží objektivy s ohniskem pod 28 mm, které mají široký úhel a zároveň nezkreslují obraz.
Pokud nemáte takový objektiv k dispozici, neznamená to, že byste nemohli interiérové fotografie nafotit. Určitě mohli. Jenom počítejte s tím, že se vám do záběru pravděpodobně nevejde vše podle vašich představ.
Velká obrazovka
V jedné ruce si už ponesete stativ a v té druhé? Doporučujeme notebook nebo tablet. Proč? Při fotografování interiérů jsou velmi často důležité detaily a design. Pokud si fotografie ihned zobrazíte na velké obrazovce uvidíte drobné nedostatky, které stačí poupravit.
Rozhodně by byla škoda zjistit až při finální úpravě snímků, že čajová konvice je špatně pootočená nebo že květináč stojí příliš daleko a koberci by to slušelo v jiném úhlu.
Tipy pro samotné focení
Když máme nachystanou techniku a víme, jak na to, přicházíme na místo a? Co dál?
Důležitá je příprava
Na začátku je dobré cvaknout pár snímků jen tak – porovnáváme různé úhly a vybereme ten, z kterého bychom chtěli prostor zachytit. Fotit interiéry můžeme z rohů místností i středově.
Před samotným focením musíme ze záběru odstranit všechny nechtěné objekty a naaranžovat doplňky v domácnosti tak, aby odpovídaly našim představám.
To, co vypadá dobře v realitě nemusí vypadat dobře na fotce
Máte pocit, že jste právě vytvořili nádherný homedesign. Cvaknete pár fotek a najednou to nevypadá vůbec tak dobře.
Občas se stává, že se jednotlivé kusy nábytku překrývají a to je špatně. To, že jsou věci v zákrytu si ověříte na velké obrazovce.
Rady na závěr:
- Interiér by měl vždy působit prostorně, světle
- Před focením prostory ukliďte a vytvořte design podle svých představ
- Při finálních úpravách v počítači dbejte na přirozenost snímků
- Nezapomínejte vyfotografovat výhledy, které mohou umocnit atmosféru
- Dobře působí také fotky s průhledem z jedné místnosti do druhé
- Se zajímavým záběrem vám pomůžou i drobnosti- jako odraz v zrcadle, záběry detailů, otevřené skříně nebo pootevřené dveře