Poznáte inspirace jak fotit přírodu se zachováním jejího kouzla?

Příroda nám dokáže vyrazit dech v každém ze svých ročních obdobích. Jen si zkuste vzpomenout, kdy jste zůstali oněmnělí zírat. A nebylo vám líto, že zrovna po ruce nemáte fotoaparát, abyste tu chvíli zvěčnili? Jak to ale udělat, aby i na fotografii vynikla krása přírody stejně jako ve skutečnosti?

Ať už se rozhodnete fotit na jaře rozkvetlé stromy, první jarní kvítí, letní moře, barevné listí na podzim nebo zasněženou krajinu, pamatujte, že k hezké fotografii stačí málo.

Za přírodou se navíc nemusíte hnát nikam daleko. Ze začátku bude stačit vyfotit na zahradě vyvýšené záhony, rozkvetlé stromy nebo vyrazit do nejbližšího lesa.

Žádné rekvizity!

Ne. Příroda opravdu nepotřebuje dopomoci vylepšováky. Naopak zdobené květináče, zahradní trpaslíci, velikonoční vajíčka nebo umělé rostliny a další dekorace na snímcích přírody působí spíše kýčovitě.

Je to docela jednoduché, pokud chcete fotit přírodu, foťte přírodu, a ne plast.

Světlo

Příroda přímo láká ke hře se světlem. Určitě to láká i vás, vyfotit si, jak si sluneční paprsky hrají s listím mezi větvemi nebo východy a západy slunce. Pokud jste začátečníci, zkoušejte ale nejdříve fotky pořizovat ve stínu.

I když si pochvalujete slunečné horké dny, fotografy nenadchnou. Ostré slunce na fotografiích nevypadá tak dobře. Mnohem lepšího výsledku dosáhnete právě ve stínu, nebo ještě lépe, když je venku zataženo.

V takovou chvíli máte k dispozici měkké přirozené světlo a hezké fotky vznikají skoro samy.

Hra s kompozicí

Kompozice, umístění prvků na fotografii, je to, co dělá fotku fotkou. Neexistuje žádný přesný návod, jak na to. Tady vzniká ten prostor pro vaší kreativitu.

V každém případě by měly prvky lahodit oku. Kompozice vám pomůže zvýraznit určitý prvek, vyvolat emoci nebo naopak odvrátit pozornost. Jestliže patříte mezi začínající fotografy, nepouštějte se hned do experimentování a nejdříve si nastudujte něco o základních kompozičních pravidlech:

  • Pravidlo zlatého řezu a třetin
  • Středová kompozice
  • Perspektiva
  • Nakloněná rovina

Jak nastavit foťák?

Expoziční parametry

Nastavení expozice není úplně hračka. Pro fotografování nepohyblivých předmětů můžete používat program předvolby clony A/Av se spojení s korekcí expozice.

Zajímavé fotky pořídíte také s nízkým nebo i trochu vyšším clonovým číslem. S expozicí si v přírodě můžete skutečně vyhrát podle představ a vyzkoušet něco nového.

ISO

Iso, hodnota citlivosti snímače fotoaparátu, může zůstat za bílého dne na hodnotách 100/200.

Co chcete fotit?

Příroda je přeci jen trochu široký pojem. Chcete si vyzkoušet focení detailních textur, vyhrát si s kompozicí nebo se zaměřit na krajinu?

Focení textur

Příroda nabízí obrovské množství zajímavých textur, s kterými stojí za to experimentovat. Z fotografií textur dřeva, skály nebo listu by mohly být například pěkné tapety do vašeho domova.

Při focení textur si potrénujete hlavně dobré ostření. Je potřeba nastavit co nejvyšší clonu a nejlépe použít stativ. Když totiž nastavíte vysokou clonu, sníží se čas expozice a hrozí, že se vám textura tak akorát rozmaže.

Tip: zkuste nastavit clonové číslo f/11 a co nejnižší ISO a uvidíte, jak budete s výsledkem spokojeni. K fotografování textur je také použít objektiv s objektivem nad 35 mm.

Focení krajiny

Při fotografování krajiny se běžně používá vyšší clonové číslo (od f/11 nahoru), aby byla fotografie plně ostrá. Budete řešit podobné problémy jako u fotografování textur, opakování je matka moudrosti, takže ještě jednou.

Při nastavení vyššího clonového čísla se zkracuje doba expozičního času. Proto je nejlepší volbou přibrat si na výlet taky kvalitní stativ.